Mathematics and Computer Science

Departmental Distinction

The departmental distinction award recognizes outstanding overall performance by a student graduating that year.

Year Recipient(s)
2017 
2016 
2015Buzurgmehr "Buzurg" Arjmandi (computer science) 
Gary DeClerk (mathematics) 
Graham Empey (mathematics) 
Andrew "Luke" Evans (mathematics) 
Luke Lasley (computer science) 
Andrei Ndindabahizi (computer science)
Quan Nguyen (mathematics)
Rebecca Perez (computer science)
Bryan Urban (computer science)
Stephen "Kyle" Wilshusen (computer science) 
Mark Woodard (computer science)
2014 Jeremiah Bill (mathematics)
Theogene Bucuti (computer science)
Kaleigh Clary (computer science, mathematics)
Jonathan Hinson (computer science)
Lacey Laborde (computer science)
Brandon McNew (computer science)
Grace Trees (mathematics)
Yitong Xu (mathematics)
2013 Innocent Bushayija (mathematics)
Calvin Cochran (mathematics)
Sarah Pullen (mathematics)
2012 Ross Crocker (interdisciplinary studies)
Rebecca Emrick (computer science)
Hannah Flatau (mathematics)
Alex Koeppel (computer science)
Luke Kressin (mathematics)
Jack Sudyka (computer science)
Casey Wynn (mathematics)
2011 Dana Callaway (mathematics)
Matthew Demmler (computer science, mathematics)
Brett Geren (computer science)
Winn Haynes (interdisciplinary studies)
Whitney Maguffee (computer science, mathematics)
Gilbert Ndayambaje (mathematics)
William Jay Porter (mathematics)
2010 John Christie (mathematics)
Tony Johnson (computer science)
William Longley (mathematics)
Drew Tillis (mathematics)
Henry Wang (mathematics)
Katie Wright (computer science)
2009 Don Bennett (computer science)
Adam Jacobs (computer science)
Justin Whorton (computer science)
2008 McKinzie Fruchtl (mathematics)
Henry Phillips (mathematics)
2007 Jeremy Crosmer (mathematics)
Ian Hill (computer science)
Samuel Hwang (mathematics)
Jared Keahey (computer science)
Thomas Przybylinski (mathematics, computer science)
2006 Alex Cameron (mathematics)
C Thomas Christie (mathematics)
Zach Collins (computer science)
Colin Williams (computer science)
2005 Jonathan Crosmer (computer science)
2004 Ivan Bogdanovic (mathematics)
Dylan Burton (mathematics)
Geri Headrick (math. & CS)
Peter Horn (mathematics)
Tim McKuin (mathematics)
Stuart Price (mathematics)
2003 Dane Dormio (mathematics)
Craig Falls (math. & CS)
James Horey (math. & CS)
Tim Morey (math. & CS)
Don Porter (math. & CS)
Carter Price (mathematics)
Jared Williams (mathematics)
2002 Elizabeth Fite (mathematics)
Josh Karlin (math. & CS)
Karla Harper (mathematics)
Derek Leonard (math. & CS)
Nicole Shafer (math. & CS)
Greg Webb (mathematics)
2001 Scott Bell (math. & CS)
Ben Goodwin (mathematics)
Tim Hofer (mathematics)
Anthony Nguyen (math. & CS)
Aaron Tolman (math. & CS)
Adrienne Wells (mathematics)
1999 Wendy Webb
1998 Martin Eckles (computer science)
Shiloh Harder (mathematics)
Brian Raines (mathematics)
1997 Diana Hua
Jennifer Powell
James Cole
1996 John Wade Satterfield
Donna Sword
1995 Kevin Hutson
Lars Seme
1994 Marla Eason
Charles Loften
Scott Wagner
1993 Jon Hester
Jared Grigsby
1992 Sarah Burns Street
1991 Michael Daniel Gilliam
Mark John Lancaster
1990 Paula Kaye Card
Cristy Creger
1989 Kimberly Eberdt
Sheri Jordan
1988 Marla Beggs
Carol Parker
1987 Jodie Novak
1985 Scott Roberts
Kevin Shirley
Richard Wofford
1984 Jesse Ambrose
Karen Anderson
1983 Bianca Hearn
Mike McClurkan
Mitchell Wells
1982 Wade Nixon
1979 Lisa Orton
Gene Weber
1978 Mark Burton
Janet Dillahunty
Alma Elizabeth Posey