Departmental Awards

Earle A. Spessard Biology Award

Offered to the Biology major whose performance in courses, comprehensive examinations, and departmental contributions is of the highest quality.

2014  Macrina Rae Butler 
2013  Christopher Kemal Akcali 
2012  Malena Ann Outhay 
2012  Avery Dawn Roller 
2011  Ethan Gillett  
2010  Angela Marie Bennett  
2009  Kelly Anne Zalocusky 
2008  Vanna Kay Gordon 
2007  Josh Russell 
2007  Abby Olena 
2006  John White Bracey
2005  Jennifer Roller
2004  Annika Moe

Keith Sutton Award

Given in recognition of a graduating senior biology major who exemplifies the biological interests, the academic, intellectual, character, and leadership qualities exhibited by Dr. J. Keith Sutton.

2014  James Michael Williams (BCMB major) 
2013  Alexandria Elyse Saunders 
2012  Ashley Rose Redo 
2011  Catherine Nicole Myers  
2010  Daniel Totten 
2009  Erica Anne Siebrasse 
2008  Alissa Camille Hellie 
2007  Kent Thompson 
2006  Erin Renea Guy
2005  Andrea Glaser
2004  Jennifer Jacks- 2004 

Clark Biology Award

Given in recognition of a graduating senior biology major who exemplifies the biological interests, the academic, intellectual, character, and leadership qualities exhibited by Dr. G. Thomas Clark.

2014  Kevin Chen Spatz 
2013  Emily Ann Deitchler
2012  Wyatt Dillon Blankenship
2011  Adrienne Elise Norrell
2010  Danielle Smull 
2009  Matthew Lynn Reid 
2008  Lucy Lee Holifield 
2007  Rebecca Ann Neis 
2006  Leah Rebecca Card
2005  Darby Grace

Johnson Biology Award

Given in recognition of a graduating senior biology major who exemplifies the biological interests, the academic, intellectual, character, and leadership qualities exhibited by Dr. Arthur A. Johnson.

2014  Laura Katherine Klasek
2013  Kristen Noelle Finch
2012  Lenore Therese Doumas
2011  Haley Catherine Warsinske 
2010  Allison Noel Watts 
2009  Thomas Michael Dornhoffer 
2008  Jeremy David Theisen 
2007  Joseph Hunter Holthoff 
2006  Kaete Alexandra Archer
2005  Richard Owings
2004  Niki Link

Keith Sutton Undergraduate Research Award


2012 Chad Binns 
2011  Djamali Muhoza 
2010  Kimberly Pollard
2008 Kellie Taylor
2007  Amanda Loyd
2007  Ashley Brewington 
2006  Joseph Hunter Holthoff
2005  Andrew Hardaway
2005  Josh Russell
2005  John Neis
2004  Michael Licatino

Albert M. Raymond AED Award

Offered by Beta Chapter of Alpha Epsilon Delta, and given to a member of the fraternity entering medical, dental, veterinary, or para-medical professional school.

2014  Meredith Leigh McKinney
2013  Johnny Phuong Tran 
2012  Linsey Melissa Miller 
2011  Jonathan Kenton Tackett 
2010  Annie Kyunga Ahn 
2009  Blake Andrew Burkert 
2008  Katie Pratt 
2007  Ariane Christie 
2006  John P. Neis

Graduation with Distinction 2014

Emily Caitlin Barrett
Adam Francis Bigott
Maiya Grace Block
Madison Jane Boone
Macrina Rae Butler
Alison Hamlin Harrington
Victoria Evelyn Hilliard
Laura Katherine Klasek
Jillian Victoria Krings
Kathryn Rose Powell
Kevin Chen Spatz
Amelia Joyce Unser


Graduation with Distinction 2013

Christopher Kemal Akcali
Thomas Chad Binns
Emily Ann Deitchler
Elizabeth Elmore
Kristen Noelle French
Meghan Kerin
Payton Dandridge Lea
Tresor Olivier Mukiza
Josi Judd Robertson
Alexandria Elyse Saunders
Julie Marie Youngs 

Graduation with Distinction 2012

Mary Kathryn Allison
Wyatt Dillon Blankenship
Lenore Therese Doumas
Anna Cathlyn Giles
Jasmine Lee Haller
Duncan Elliott Keegan
Charis Nicole Lorenz
Justin Michael McLawhorn
Kimberly Elizabeth Pollard
Ahsley Rose Redo
Avery Dawn Roller

Graduation with Distinction 2011

Sarah Diane Eddy
Ethan Lee Gillett
Catherine Nicole Myers
Adrienne Elise Norrell
Kevin Henderson O'Sullivan
Kevin Vasant Patel
Jonathan Kenton Tackett
Hayley Catherine Warsinske

Graduation with Distinction 2010

Danielle Smull
Daniel Totton
Rachel Pollitzer
Ben Samuelson
Matthew Youngblood
Jesse McCane 

Graduation with Distinction 2009

Thomas Michael Dornhoffer
Trenton Chase Elliott
Kirby Loret Martinez-Fonts
Emily Clare Nichols
Matthew Lynn Reid
Sarah Katie Rhodes
Kelly Anne Zalocusky

Graduation with Distinction 2008

Vanna Kay Gordon
Alissa Camille Hellie
Lucy Lee Holifield
Katie Pratt
Mary Michaela Sickbert
Jeremy David Theisen
Jane Elpeth Wallace

Graduation with Distinction 2007

Lindsay Michelle Evans
Megan Fitzmaurice
Allen Phung Hoang
Joseph Hunter Holthoff
James Langston Lee
Rebecca Ann Neis
Abby Olena
Josh Russell
Kent Thompson

Graduation with Distinction 2006

Kaete Alexandra Archer
John White Bracey
Leah Rebecca Card
Gillian Rae Greshowak
Sean Phillip Gunston
Erin Renea Guy
James Andrew Hardaway
Najiyah Nawar Kazi
Michaael Ross Licatino
Kurt James Messer
Ben Jerome Mire
John P. Neis

Graduation with Distinction 2005

Cathryn Vadala
Andrea Glaser
Jennifer Roller
Richard Owings
Darby Grace
Sarah Heineman
Jennifer Gilley

Graduation With Distinction 2004

Sally Edwards
Elizabeth Hines
Alice Holifield
Jennifer Jacks
Janelle Johnson
Andy Koehler
Niki Link
Justin Long
Annika Moe
Lara Philips
Sydney Veach
André Wineland

From the archives

bradjohnson.jpg
 Brad Johnson, '91, with some familiar faces.